Що таке ожиріння?

Всі ми, тією чи іншою мірою інформовані про несприятливі наслідки ожиріння. Однак, нерідко ми навіть не здогадуємося, наскільки вони підступні. Надмірні кілограми накопичуються непомітно, і коли ми виявляємо, що погладшали, то зазвичай налаштовані оптимістично і не вживаємо будь-яких дієвих заходів для нормалізації ваги. Більше того, частина людей із зайвою вагою вважають, що невелика повнота є ознакою здоров’я. Така думка існує давно – з часів, коли повнота вважалася каноном краси та здоров’я. Однак наука сьогодні стверджує інше – вага не повинна перевищувати норми.

Ожиріння – це хвороба обміну речовин, яку потрібно лікувати з початкових стадій. Проте реальність інша – часто ожиріння не вважають захворюванням, не намагаються з’ясувати його причини та не звертаються до лікаря. Час іде, порушення обміну речовин посилюються, ожиріння призводить до серйозних супутніх захворювань. Тільки тоді людина йде до лікаря з ожирінням, але вилікувати його стає складно.

Причини ожиріння

Причина ожиріння – це в першу чергу профіцит калорій. Тобто протягом тривалого часу калорій в організм поступає більше, ніж спалюється під час повсякденної діяльності та фізичних навантажень. В результаті, зайві калорії накопичуються і призводять до появи надмірної ваги. Але справа не завжди лише в отриманих та витрачених калоріях, недостатності фізичної активності, хоч це і напряму впливає на ожиріння.

Причини збільшення жирової тканини можуть бути досить специфічні у чоловіків і жінок, наприклад:

  1. Генетика, яка може впливати на те, як ваше тіло переробляє їжу в енергію та як накопичується жир

  2. Старіння, що може призвести до зменшення м’язової маси та уповільнення метаболізму, що полегшує набір ваги

  3.  Недостатній сон, що може призвести до гормональних змін, які змушують вас відчувати голод і бажання певної висококалорійної їжі

  4. Вагітність – інколи вагу, набрану під час вагітності, може бути важко скинути, і це призводить до ожиріння.

Також, причинами ожиріння можуть стати різного роду захворювання, які впливають на якість життя. До них належать:

  • Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) у жінок – стан, який викликає дисбаланс жіночих репродуктивних гормонів

  • Синдром Прадера-Віллі – рідкісний стан, який викликає надмірний голод

  • Синдром Кушинга – стан, спричинений високим рівнем кортизолу (гормону стресу)

  • Гіпотиреоз (знижена робота щитовидної залози) – стан, при якому щитовидна залоза не виробляє достатньо певних важливих гормонів

  • Остеоартрит (ОА) та інші стани, що викликають біль та малорухливий спосіб життя.

Якщо ви впевнені, що ніщо з вище переліченого вас не стосується, тоді варто звернути увагу на відносини з їжею та на ваше оточення вдома, в школі, на роботі. Адже це теж може впливати на те, як і що ви їсте, а також на те, наскільки ви активні.

Індекс маси тіла (ІМТ): що це і як його розрахувати?

Індекс маси тіла (ІМТ) — показник співвідношення ваги та зросту людини для вимірювання розміру тіла. Діагноз ожиріння в дорослих ставиться коли цей показник більше 30. Але індекс маси тіла – це не єдиний показник, що визначає наявність хвороби. Такі фактори, як вік, стать, етнічна приналежність і м’язова маса тіла, можуть впливати на ІМТ та кількість жиру в організмі.

Як розраховується ІМТ?

Якщо ви хочете визначити, чи є ожиріння у вас- найпростіший спосіб це розрахувати самостійно ІМТ. Це робиться шляхом ділення маси тіла в кілограмах на зріст в квадраті. В залежності від результату ви можете визначити наявність проценту жиру в організмі і ступені ожиріння.

На сьогодні прийнято виділяти 3 типи ожиріння, як для жінок, так і для чоловіків. Класифікація ожиріння залежить від ІМТ і ділиться на ожиріння 1 ступеня, 2 ступеня та 3 ступеня. 1-й тип ожиріння ( ІМТ більше 30 до 34.9) має такі симптоми як задишка при фізичній активності та набряклість. Симптоми 2-го ступеня ожиріння (ІМТ в межах 35 – 39.9) – швидка втомлюваність, поступове погіршення загального стану здоров’я. Симптоми ожиріння 3-го ступеня (ІМТ вище 40) – наявність жирових відкладень навколо внутрішніх органів, болючі відчуття у тілі, ознаки таких захворювань як діабет, холецестит, артроз та ін.

Інші більш точні вимірювання жирової тканини в організмі та її розподілу включають:

  • тести на товщину шкірної складки

  • порівняння талії до стегон

  • скринінгові тести, такі як УЗД, КТ та МРТ

Лікар ендокринолог вищої категорії може також призначити певні тести, щоб допомогти діагностувати ризики для здоров’я, пов’язані з ожирінням. Вони можуть включати: аналізи крові для визначення рівня холестерину та глюкози, функції печінки, скринінг на діабет, аналізи щитовидної залози, електрокардіограма.

Ризики та наслідки ожиріння

Ожиріння це не тільки збільшення ваги. Його наслідки – це не тільки косметичні дефекти, але й безліч хвороб, розвиток яких провокує надмірна вага. Ожиріння – один із факторів ризику виникнення атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, гіпертонії, діабету, жовчнокам’яної та нирковокам’яної хвороб, захворювання суглобів, подагри, дисфункції яєчників у жінок, сексуальних розладів у чоловіків і навіть деяких різновидів раку. Ожиріння сприяє появі дегенеративних змін в опорно-руховому апараті, таких як послаблення кісток, зв’язок та м’язів, а це веде до виникнення захворювань та травм.

Ожиріння – це захворювання, яке часто ускладнюється рядом ендокринних та обмінних порушень. Воно веде до проблем з органами травлення (вони страждають від надмірних переїдань, порушень функцій печінки, жовчовивідних проток, підшлункової залози тощо). В людей з зайвою вагою передчасно зношуються суглоби, страждає хребет, деформуються склепіння стопи. Крім того, ожиріння може викликати розлади роботи центральної нервової системи, з’являється сонливість, погіршується увага, пам’ять, падає працездатність та ін.

Методи лікування ожиріння

Якщо у вас ожиріння і ви не можете схуднути самостійно, варто звернутися до лікаря вищої категорії, компетентного в області дієтології та ендокринології. Лікування ожиріння базується на зміні способу життя, в тому числі і харчування. Іноді, при ожирінні рекомендують прийом лікарських препаратів.

Найчастішою причиною ожиріння є регулярні переїдання, як у дітей, так й у дорослих. Дієтолог може навчити вас вибору їжі та допомогти розробити план здорового харчування, який підійде саме вам. Структурована програма вправ і збільшення щоденної активності — до 300 хвилин на тиждень — допоможуть розвинути вашу силу, витривалість і метаболізм. За допомогою психологічних консультацій можна виявити нездорові тригери та допомогти впоратися з будь-якою тривогою, депресією чи проблемами емоційного харчування.

За останні кілька десятиліть спостерігається різке зростання ожиріння у людей та дітей, збільшується кількість захворювань, пов’язаних із ожирінням. На своєму власному рівні ви можете допомогти запобігти збільшенню ваги, обравши більш здоровий спосіб життя:

  • Помірна фізична активність: щоденні прогулянки, плавання чи їзда на велосипеді протягом 20-30 хвилин щодня.

  • Якісне повноцінне харчування: обирайте в першу чергу поживні продукти, такі як фрукти, овочі, цільні зерна, бобові та нежирний білок.

  • Не зловживайте фастфудом: при цьому жирна та калорійна їжа може бути в вашому раціоні, але займати не більше 20%.

  • Піклуйтеся про свій емоційний стан: якісний сон, уникнення стресу, духовні практики, за потреби консультації психолога.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

Читайте наступні статті розділу "Дієтологія"

Запишiться на консультацiю

Запис до наших лікарів доступний онлайн. Оберіть зручний для себе час та запишіться на консультацію.

balanceinstitute

ЗАПИСАТИСЯ

Прокласти маршрут до клініки