Що таке діарея?

Діарея – це захворювання, при якому стілець стає частим і рідким.

Сама по собі діарея не така небезпечна, але дуже небезпечні її наслідки.

Діарея може бути гострою або хронічною. Ми говоримо про гостру діарею якщо стан триває ≤14 днів, а позиви до туалету не менше 3 разів на добу. Як правило виникає через вірусну або бактеріальну інфекцію чи їх токсини, внаслідок вживання забруднених збудниками продуктів харчування чи напоїв.

Хронічна хронічна діарея (≥30 днів) — рідко спричиняється інфекцією шлунково-кишкового тракту (за винятком хворих з імунодефіцитом); причиною в >90 % випадків є неспецифічні запальні захворювання кишківника, рак ободової кишки або синдром подразненого кишківника. Основні типи хронічної діареї:

  • секреторна діарея – токсини (хронічне зловживання алкоголем), синдром надмірного бактеріального росту;

  • осмотична діарея — деякі лікарські засоби (проносні, антацидні препарати, деякі дієтичні продукти харчування та солодощі, що містять сорбіт, маніт або ксиліт, недостатність лактази (непереносимість лактози) та інших дисахаридаз;

  • стеаторея — порушення травлення (екскреторна недостатність підшлункової залози, синдром надмірного бактеріального росту, холестатичні захворювання печінки та ін.), порушення всмоктування (целіакія, лямбліоз та ін);

  • запальна діарея — неспецифічні запальні захворювання кишківника (неспецифічний виразковий коліт, хвороба Крона), мікроскопічний, ішемічний та радіаційний коліт (напр. після променевої терапії органів черевної порожнини), харчова непереносимість та інвазія кишкових гельмінтів.

Які симптоми діареї у дорослих?

Основними симптомами при діареї у дорослих є частий рідкий водянистий стілець і наполегливі позиви до дефекації. Існують також інші симптоми діареї. Ви можете відчути лише один з них або будь-яку комбінацію всіх:

  • нудота

  • біль у животі

  • спазми

  • здуття живота

  • часте бажання спорожнити кишечник

  • великий обсяг випорожнень

  • зневоднення.

Чим небезпечна діарея?

Діарея призводить до зневоднення організму, що може призвести до вітамінної недостатності та дефіциту мінералів, що, у свою чергу, викликає анемію. Діарею найчастіше викликають кишкові інфекції чи харчове отруєння. Але іноді діарею можуть викликати віруси простого герпесу чи гепатиту. При цьому для правильного лікування необхідно встановити причини діареї.

Ознаки зневоднення при діареї наступні:

  • втома

  • сухість слизових оболонок

  • підвищене серцебиття

  • головний біль

  • запаморочення

  • підвищена спрага

  • зменшення сечовипускання

  • сухість у роті

Якщо у вас є симптоми зневоднення, необхідно звернутися до лікаря.

Перший і основний засіб для лікування діареї у дорослих та дітей – це не допустити зневоднення організму. Сьогодні існують спеціальні розчини сольових регідрантів, які є сумішшю хлориду калію, хлориду натрію, цитрату натрію і глюкози.

Якщо ж немає можливості скористатися таким препаратом, то потрібно багато пиття негазованої мінеральної води, також підійдуть морси та фруктові соки. Потрібно будь-якими способами відновити баланс води та електролітів в організмі.

Звичайно, важливо виявити захворювання, яке призвело до виникнення діареї, оскільки від цього залежить як будуть лікувати діарею. Наприклад, при дисбактеріозі, побічний ефект хвороби “діарея”, необхідно відновити баланс бактерій, а при кишковій інфекції потрібні антибіотики.

У будь-якому випадку хворий повинен дотримуватися назначеного харчування при діареї та відмовитися від вживання жирної їжі, молока та кави.

Діарея у дитини та дорослого: чому виникає та як лікувати?

Таке захворювання як діарея у дітей загрожує не тільки неприємними відчуттями для дитини, а й дуже серйозними проблемами зі здоров’ям, адже у малюка вона протікає набагато важче, ніж у дорослих.

Діареї у дітей та їх ускладнення спричиняють приблизно 1 з 9 щорічних дитячих смертей у всьому світі (діарея є другою по значенню причиною смерті дітей віком до 5 років).

Батькам необхідно знати, що внаслідок особливостей будови організму (зокрема, шлунково-кишкового тракту) у дитини дуже швидко розвиваються такі страшні супутники проносу (діареї) як зневоднення організму та порушення його електролітного балансу.

Негайно зверніться за невідкладною допомогою, якщо ви бачите у своєї дитини наступні симптоми зневоднення:

  • зменшення сечовипускання

  • сухість у роті

  • головний біль

  • втома

  • відсутність сліз під час плачу

  • суха шкіра

  • запалі очі

  • запале тімячко

  • сонливість

  • дратівливість.

Природа виникнення діареї у дітей може бути різною – викликатися можуть вірусами і бактеріями, також можуть виникати внаслідок прийому антибіотиків.

Діарея, так само як і запори у дітей, буває хронічною, а також виникнути вона може раптово і тривати не дуже довго – тоді йдеться про гостру форму. В основному, симптоми гострої діареї проходять приблизно через тиждень.

Хронічні проноси у дитини – це симптом дуже багатьох захворювань, починаючи від дисбактеріозу і закінчуючи лактазною недостатністю і целіакією.

Дитячий пронос – це досить страшне захворювання, його лікування має бути негайним, ви можете полегшити стан дитини в домашніх умовах, ще до приходу лікаря.

Спершу ви повинні не допустити зневоднення – дайте дитині глюкозно-сольовий розчин, наприклад, регідрон. Можна також напувати малюка компотом із сухофруктів. Не забувайте, що рідину слід давати дозовано – нехай дитина відпиває невеликими ковтками. Маленьку дитинку можна напувати з чайної ложечки.

Якщо ви бачите рідкий водянистий стілець разом із будь-яким із наведених нижче симптомів, вам слід звернутися за невідкладною допомогою. Поєднання цих симптомів може бути ознакою серйозного основного захворювання:

  1. Блювота

  2. Висока температура тіла (39°C або вище)

  3. Кров у калі

  4. Гній в калі

  5. Випорожнення у дитини чи дорослого чорного чи смоляного кольору.

Як зупинити пронос?

Як правило, нескладні випадки діареї є короткочасними та добре реагують лікування в домашніх умовах: дієта при проносі, споживання великої кількості рідини та безрецептурні ліки.

У разі, якщо діарея спричинена паразитами або бактеріальною інфекцією,  її потрібно лікувати антибіотиками.

Прийом пробіотиків якнайшвидше після прийому антибіотиків може допомогти запобігти побічній реакції на антибіотики шляхом повернення здорових бактерій у травну систему. Це також може допомогти запобігти майбутнім випадкам діареї. Якщо діарея сильна, вам може знадобитися госпіталізація для внутрішньовенного введення рідини.

Як позбавитися від діареї народними засобами?

Існує безліч народних способів позбавитися від діареї. Можна скористатися наступним методом, який багатьом вже допоміг при діареї – потрібно взяти столову ложку крохмалю та розвести її склянкою кип’яченої прохолодної води. Цей засіб повинен допомогти позбутися діареї та уникнути медикаментозного лікування.

Ще один народний метод лікування діареї – для його приготування знадобиться вісімдесят грамів горілки, де варто розвести чайну ложку солі. Після того, як ви вип’єте цей засіб, діарея у вас пройде одразу. Це рецепт також дуже простий, адже приготувати його можна в будь-яких умовах.

Для лікування діареї можна скористатися ще одним методом, який можна приготувати у домашніх умовах. Знадобиться цибулина, яку треба розрізати навхрест, але щоб цибулина не розпалася до самого кінця. Потім її потрібно опустити в склянку з чаєм, який має бути гарячим, без цукру та не міцним. Цибулина в чаї має настоятися протягом десяти хвилин, після чого напій можна пити.

Можна використовувати відвар із кориці та червоного стручкового перцю, адже цей розчин є відмінним в’язким засобом, а також сприяє виділенню газів.

Але якщо вам ніяке лікування не допомагає, а діарея посилюється, потрібно негайно звернутися до лікаря, адже для причини діареї можуть бути різні, серед яких є і серйозні інфекційні захворювання підшлункової залози, запалення слизової оболонки прямої кишки, захворювання товстої кишки та ін.

Попередження та профілактика діареї

Не враховуючи причини діареї, є дії, які ви можете вжити, щоб запобігти їй:

  1. Для попередження діареї внаслідок харчового отруєння частіше мийте зону приготування їжі

  2. Подавайте їжу відразу після приготування.

  3. Негайно охолоджуйте залишки їжі.

  4. Завжди розморожуйте заморожені продукти в холодильнику.

Запобігання діареї мандрівника

Спостерігається у тих, хто подорожує до країн з нижчими санітарно-гігієнічними стандартами. В такому випадку:

  • уникайте водопровідної води, кубиків льоду та свіжих продуктів, які, ймовірно, були вимиті водопровідною водою;

  • пийте лише бутильовану воду;

  • вживайте тільки термічно оброблену їжу.

З метою профілактики поширенню вірусних або бактеріальних інфекцій також важливо частіше мити руки. Обов’язково використовуйте мило та мийте їх протягом 20 секунд. Використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, якщо не маєте можливості помити руки.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

Читайте наступні статті розділу "Гастроентерологія"

Запишiться на консультацiю

Запис до наших лікарів доступний онлайн. Оберіть зручний для себе час та запишіться на консультацію.

balanceinstitute

ЗАПИСАТИСЯ

Прокласти маршрут до клініки